Historia Hymn szkoły Jubileusz 50-lecia

Historia szkoły

Szkoła Podstawowa w Stołecznej usytuowana jest w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim,      w gminie Trzcińsko – Zdrój.

Swoją działalność rozpoczęła 20 listopada 1967 roku w budynku mieszczącym się przy ulicy Stołeczna 9.

Pierwszym kierownikiem placówki został Tadeusz Pachulski, który tę funkcję pełnił przez 11 lat. Szkoła była wówczas czteroklasowa i liczyła 67 uczniów.

Od 1978 roku została przekształcona w ośmioklasową placówkę oświatową z punktem filialnym w Piasecznie. Dyrektorem placówki od września 1978 roku był Pan Stanisław Koszot.

Do szkoły uczęszczało wówczas 170 uczniów z trzech miejscowości: Stołecznej, Piaseczna i Babina. Zatrudniano 14 nauczycieli    i 5 pracowników obsługi.

Budynek został poddany modernizacji. Dobudowano salę gimnastyczną i 8 sal lekcyjnych. Obiekt w kształcie litery „ Z” został oddany do użytku w 1986 roku.

Funkcję dyrektora  szkoły powierzono Pani Marii Małysie. Szkoła pracowała bardzo prężnie, odnosiła sukcesy w różnych dziedzinach: dydaktycznych, sportowych, w konkursach i olimpiadach na szczeblu gminy i powiatu.

Kolejnym dyrektorem placówki został Pan Ryszard Saja, który swoją funkcję pełnił w latach 1990- 1995. Szkoła prowadzona była nadal na wysokim poziomie.

W roku szkolnym 1996 -1997 obowiązki  dyrektora na okres jednego roku powierzono Pani Wandzie Angowskiej.

W czerwcu 1997 roku przeprowadzono konkurs na stanowisko dyrektora szkoły i tę funkcję od 1 września 1997 roku objęła Pani Bogusława Wiśniewska .

W 2000 roku po likwidacji placówki w Góralicach dokonano reorganizacji Szkoły Podstawowej w Stołecznej. Do obwodu szkolnego dołączono dzieci z pięciu miejscowości: Góralic, Tchórzna, Dobropola, Czystego i Wesołej. Szkoła stała się sześcioklasowa  z oddziałem przedszkolnym, której organem prowadzącym jest Gmina Trzcińsko- Zdrój. Placówka liczyła wówczas 10 oddziałów. Uczęszczało do niej 196 uczniów. Zatrudniano 16 nauczycieli i 6 pracowników obsługi. Poziom nauczania  i wychowania placówki  w rankingu szkół był wysoki. Od kilku lat szkoła osiągała wysokie wyniki w sprawdzianach po szkole podstawowej ( I miejsce w gminie i powiecie gryfińskim). Nawiązała też współpracę z Rodzicami , którzy stali się jej nie tylko najważniejszymi klientami, lecz także partnerami w realizacji zadań statutowych szkoły.

Obecnie dyrektorem szkoły jest Pani Wanda Angowska , która swoją działalność rozpoczęła od 1 września 2011 roku.

W szkole pracuje 18 nauczycieli, 5 pracowników obsługi oraz pracownik administracji. W placówce mieści się oddział przedszkolny pięciolatków oraz sześć klas szkoły podstawowej. Łącznie  w szkole uczy się 103 uczniów. Szkoła wyposażona jest w salę komputerową, salę gimnastyczną, bibliotekę szkolną, świetlicę „ Radosna szkoła”, gabinet logopedy, pedagoga i pielęgniarki szkolnej . Jest też kuchnia oraz stołówka szkolna , w której uczniowie spożywają śniadania i obiady.
  Kadra pedagogiczna w trosce o wszechstronny rozwój  swoich wychowanków zadbała  o szeroki wachlarz kół zainteresowań  i zajęć pozalekcyjnych. Prowadzone są: koło przyjaciół biblioteki, dziennikarskie, ekologiczno- przyrodnicze, turystyczno- krajoznawcze, artystyczne, fotograficzne, młodego aktora, patriotyczne, miłośników ksiązki, siatkarskie, kulinarne, zajęcia kaligraficzne,gry na instrumentach, sportowe,grafomotoryczne, plastyczne, z ortografii, Mały omnibus, chór szkolny, Klub miłośników kultury sąsiadów zza Odry, zajęcia przygotowujące do sprawdzianu z matematyki, języka polskiego, języka angielskiego. Uczniowie wyrównują swoje szanse na zajęciach wyrównawczych z podstawowych przedmiotów (języka polskiego, matematyki, przyrody, języka angielskiego), logopedycznych, korekcyjno- kompensacyjnych i gimnastyce korekcyjnej. Bogaty kalendarz imprez i uroczystości organizowanych przez szkołę, pozwala na integrację uczniów ze środowiskiem lokalnym oraz promocję osiągnięć i talentów w gminie . Od wielu lat imprezy prowadzone są na bardzo wysokim poziomie i cieszą się uznaniem wśród mieszkańców regionu. Uczniowie zapraszani są na występy gościnne do innych gmin.
   Bardzo dobrze została  rozwinięta współpraca z Rodzicami, którzy aktywnie i chętnie biorą udział w realizacji zadań z Planu Pracy Szkoły. Wspomagają jej rozwój , uczestniczą w bogaceniu bazy szkolnej i pozyskują  fundusze na swoją działalność.W szkole prężnie działa Samorząd Uczniowski, który realizuje swoje zadania , współpracuje z Dyrektorem szkoły i Radą Pedagogiczną, a także redaguje gazetkę szkolną „ Głos Ucznia” informując na bieżąco o najważniejszych wydarzeniach z życia szkoły.
  Społeczność uczniowska zafascynowana działalnością i osobowością Kawalerów Orderu Uśmiechu postanowiła propagować i szerzyć ideę dobra w swoim środowisku.
29 kwietnia 2014 r. nadano szkole imię Kawalerów Orderu Uśmiechu .