,,Order Uśmiechu dostaje się za tworzenie takiego świata, który jest przyjazny, bezpieczny dla dzieci, polepsza ich dzieciństwo.” Marek Michalak Uroczystość nadania imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu Szkole Podstawowej w Stołecznej

O Patronie

Order Uśmiechu to jedyne na świecie odznaczenie, które przyznawane jest dorosłym wyłącznie na wniosek dzieci. Jest szczerym wyznaniem przyjaźni ze strony najmłodszych, wyrazem ich wdzięczności za bezinteresowną pomoc, wsparcie i zainteresowanie. Jego idea narodziła się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, w czasie spotkania znanej pisarki Wandy Chotomskiej z chorymi dziećmi, w szpitalu rehabilitacyjnym w Konstancinie pod Warszawą. Wówczas jeden z małych pacjentów wyraził chęć nagrodzenia medalem lub orderem opiekującego się nim lekarza. Pomysł spodobał się dzieciom, które wzięły udział w konkursie  na projekt orderu. W krótkim czasie do redakcji ,,Kuriera Polskiego” dostarczono 44 tysiące listów z propozycjami najmłodszych.. Wybrano uśmiechnięte słoneczko wymyślone przez 9-letnią Ewę Chrobak. Dzieci z całego kraju  szybko zaczęły zgłaszać swoich kandydatów. Rozpatrywaniem wniosków zajęła się Kapituła Orderu Uśmiechu złożona z osób, do których można było mieć pełne zaufanie.  Zbiera się ona dwa razy w roku- w pierwszym dniu wiosny i w ostatnim dniu lata, aby zatwierdzić kolejnych Kawalerów Orderu.

Dzisiaj jest to Order międzynarodowy. Otrzymało go blisko 1000 osób z ponad 40 krajów świata.  Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu dominują osoby dla ogółu anonimowe, ale są też w świecie znane osobistości, przede wszystkim Papież Jan Paweł II, Dalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty ,pisarka Astrid Lindgren, Królowa Szwecji-Sylwia, prezydentowa RP Jolanta Kwaśniewska, piosenkarka Majka Jeżowska ,Marek Kotański-twórca Monaru i Markotu, Irena Sendlerowa, która uratowała podczas wojny 2500 żydowskich dzieci. Najmłodszym w historii Kawalerem Orderu Uśmiechu został  Marek Michalak-Rzecznik Praw Dziecka. Wszystkich łączy miłość do najmłodszych oraz dewiza Kapituły Kawalerów Orderu Uśmiechu :,,Dobro wszystkich dzieci na świecie, najwyższym celem ludzi szlachetnych”.

Szkoła Podstawowa w Stołecznej otrzymała imię Kawalerów Orderu Uśmiechu  podczas uroczystości, która odbyła sie 29 kwietnia 2014 roku. Zafascynowani osobowością patrona, działalnością poznanych Kawalerów Orderu Uśmiechu, postanowiliśmy szerzyć ideę dobra w swoim środowisku realizując plan działań charytatywnych „Niesiemy uśmiech” .